אמונות מגבילות בעסקים

בתור מלווים עסקיים אנחנו עובדים עם מנעד רחב של לקוחות מעולמות תוכן שונים ומגוונים. חלק מהתפקיד שלנו הוא לבחון את ההתנהגויות של הלקוחות שלנו ולדעת להעמיד מולם את נקודות החוזקה והחולשה שלהם.

קרה לכם שהרגשתם תקועים במקום? שאותם דברים קורים לכם שוב ושוב?

כולנו גדלנו בבית מסויים להורים ומשפחה עם תפיסות והרגלים מסויימים. בדרך גם חווינו דברים וסיגלנו לעצמנו הרגלים ותפיסות חדשות. חלק מהתפיסות האלה עם הזמן הפכו לאמונות מסויימות, חלקן מקדמות אותנו מאוד, אבל חלקן גם מגבילות.

יכול להיות שחלק מהאמונות שלכם כוללים ניסוחים כמו ״אני לא אצליח להרוויח הרבה כסף בחיים שלי״ או ״אני אף פעם לא יכול לעשות משהו כמו שצריך״ או "אצלי זה יכול לעבוד רק ככה".

לכולנו יש אמונות בניסוחים שונים וכולנו חיים איתן. אמונה מגבילה היא סוג של שיפוט עצמי. השיפוט מושפע מתפיסה. אנחנו מקבלים החלטות בהתאם לתפיסות שלנו.

אמונה כשמה כן היא – אמונה, לא עובדה

איזושהי אמונה/דעה שלנו לגבי החיים – ולפעמים אותן האמונות הן בכלל עיוות של המציאות, סוג של שקר. זהו שקר ששכנענו את עצמנו בו, ולא רק בתחום העסקי. אמונות אלו תוקעות אותנו במציאות שאינה רצויה לנו, ואנחנו משוכנעים שזו האמת. אמונות מגבילות לא יכולות פשוט להיעלם. הדרך היחידה היא פשוט להחליף אותן האמונות מקדמות, כאלו שייקדמו אותנו וידחפו אותנו למדרגה הבאה. 

נחלק את האמונות המגבילות שלנו לשלושה חלקים:

  1. אמונות מגבילות כלפי עצמנו:

האישיות שלנו כוללת בתוכה הרגלים, אמונות ותפיסות כלליות לגבי העולם. אנחנו מציבים לעצמנו אמונות ומגבלות כלפי עצמנו דרך מה שההורים שלנו העבירו לנו, שהם עצמם סוחבים מדורות קודמים..

  1. אמונות מגבילות כלפי האחר:

אנחנו תופסים את האנשים בסביבה שלנו (בהיבט העסקי – את המתחרים שלכם, הלקוחות שלכם או אפילו הספקים שלכם) כחזקים יותר או חלשים יותר מכם – זוהי תחושה אישית שלא תמיד תואמת את המציאות. במעט מאוד מקרים בחיים תהיו באמת עם הגב לקיר, מצבים שבהם תהיו ״חייבים״ לעשות משהו בגלל מישהו אחר. 

  1. אמונות מגבילות כלפי העולם:

אנחנו נוטים לחשוב שהעולם פועל על פי סדר מסוים, ואז נאמרים משפטים כמו ״אם אעבוד מספיק קשה – ההצלחה תבוא מאליה״, או ״אם אהיה בן אדם טוב – אהיה מאושר״, וכשזה לא קורה אנחנו מאשימים את היקום או הקארמה במקום לחזור למקור ולהבין שהכל תלוי בנו ושהעולם לא חייב לנו כלום.

אם אתם בעלי עסק פרטי עצמאי משלכם, כדאי לכם להכין את עצמכם מנטלית כדי לדעת להצליח לפרוץ את תקרת הזכוכית האישית שלכם. 

חלק מכובד משיטת הליווי שלנו מתמקד בדרך לגבור על אמונות מגבילות אלו ולתחזק את היכולת להשאיר את האנרגיות שלכם גבוהות. 

לכל אחד יש את התקופות שלו ויש פעמים שתתפקדו בצורה טובה יותר ויש פעמים שפחות. במקרים רבים, כדי להצליח להריץ את העסק שלכם בצורה עקבית – תצטרכו לדעת לשלוט באנרגיות שלכם. 

אז איך אנחנו שומרים על האנרגיות גבוהות?

הגישה שלנו אומרת שלכל פעולה ולכל מחשבה יש את הכוונה הטובה שעומדת מאחוריה. אמצו גישה זו ותתחילו לשאול את עצמכם את השאלה הבאה – מה טוב בבעיה שלי? האם באמת יש לי בעיה? איך הדרך שאני חושב פועלת לטובתי?

למשל, מה הרווח של להיות כועס, או מה יצא לי מזה שאני דוחה דברים? האם יש דברים שאני יכול לעשות אחרת?

דרך שאלות אלו תוכלו להבין איך אתם מנווטים את האנרגיות שלכם. זוהי אחת הנקודות הראשוניות שאנחנו בוחנים אצל לקוחות חדשים שלנו – מה מניע אותם? היכן הם משקיעים את האנרגיה שלהם והאם היא דוחפת אותם קדימה או גורמת להם לדעיכה. 

אז איך דרך שאלות נפתור את האמונות המגבילות שלנו מבחינה עסקית?

על כך נענה לפי שלושת חלקי האמונות המגבילות שכתבנו למעלה – האמונה כלפי עצמנו, כלפי האחר וכלפי העולם: 

  1. כלפי עצמנו: להבין שהתת מודע שלנו שם כדי לשמור עלינו. הפחדים והמניעים הפנימיים שלנו כבני אדם פועלים כדי להגן עלינו ולא כדי למנוע מאיתנו לצמוח.
  2. כלפי האחר: בכל אדם קיימים היתרונות והחסרונות שלו.במקום לשאול את עצמכם איך הם יותר או פחות מכם, אם הם בסדר או לא בסדר אתכם, תתחילו לחשוב על מה הן התכונות שתוכלו ללמוד מהם ואיך זה יכול לקדם אתכם ואת העסק שלכם. 
  3. כלפי העולם: זה לא משנה איך העולם עובד ואיך הוא מסודר. כשבונים עסק – ההצלחה תלויה אך ורק בכם (ולפעמים גם קצת מזל לא מזיק).

 

בעזרת תוכנית עבודה מסודרת וליווי אישי שלנו תוכלו גם אתם להגיע לתוצאות פורצות גבולות.

בהצלחה!

טוטאלי ליווי עסקי.

לתיאום פגישה עם יועץ עסקי: